Mantolama

Mantolama terimiyle ilk karşılaşan sektör dışı her insan, uzman jargonu olduğunu düşünüp sözcük kökeniyle, yapılan işlemin benzerliği arasında ilinti kurmuyor. Oysa bildiğiniz anlamıyla mantonun vücudunuzdaki işlevi neyse, mantolamanın binanızdaki fonksiyonu da o. Binanızı sığdırabileceğiniz kaz tüyü bir manto henüz üretilmediği için, iyi bir ısı yalıtımı sağlamanın en iyi yollarından biri şimdilik mantolama.

Özellikle kış aylarında, binanın içerisindeki ısıtılmış havayla, dışarıdaki soğuk hava arasındaki sıcaklık farkı devasa olduğundan, bina içindeki ısı,  pencerelerden, çatıdan ve duvarlardan dışarıya kaçar. Kaçan ısı bir türlü ısınamamamıza, dolayısıyla daha çok yakıt tüketmemize sebep olur.  Isınamadıkça kombinin derecesini son seviyeye kadar artırır, ay sonunda da cep yakan bir faturayla karşılaşırız. Bu noktada mantolama ne işe yarar peki? Mantolama bir ısı polisi gibi çalışır ve kaçmaya çalışan ısıyı evin içine hapseder. Isınan havaya “otur oturduğun yerde” dediğinizden, daha az yakıtla daha çok ısınır, %40’a varan enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Aynı anda, hem kendi ekonominize, hem devlet ekonomisine, hem de doğaya faydalı olmuş olursunuz. “Kış için güzel de, yazın da ısıyı hapsederse pişmez miyiz?” diye düşünebilirsiniz. Yaz aylarında saatlerce klima çalıştırsanız da, klimayı kapattığınız an yeniden terlemeye başlarsınız. Oysa mantolama klimanın yarattığı soğuğu da hapsederek, klimayı kapattıktan uzun süre sonra bile evinizin serin kalmasını sağlar. Mantolama sayesinde cephelerin ısı ve nem transferi en aza ineceğinden, binanızın ömrü uzar.

İzolasyon

Yalıtım ya da izolasyon işleri ; herhangi bir yalıtım malzemesi kullanarak, ortamdan dışarı veya dışarıdan ortama enerji akışının minimuma indirilmesidir. Isı ve ses yalıtımlarını örnek olarak verebiliriz.

Trafiğin gürültüsünden rahatsızsanız, sizin ihtiyacınız ses yalıtımıdır. Ayrıca kışın bir türlü ısınamıyor, yazınsa sıcaktan bunalıyorsanız ihtiyacınız ısı izolasyonudur. İzolasyon tabiatın ve içinde bulunduğumuz mekanların korunmasıdır aslında. Yaşadığımız ortamların izolasyonu, sağlıklı bir yaşamın garantisi ve tabiatın korunarak gelişmesine yardımcı olmaktır.

İzolasyon konusunda yaygın hatalardan birisi ısının daha çok çatı ve pencerelerden kaybolduğunu düşünmektir. Oysa ısı enerjisinin büyük bir kısmı geniş yüzey alanlarına sahip dış duvarlar üzerinden kaybolmaktadır. Bu ısı kaybı, toplam ısı kaybının yarısına denk gelmektedir. Tasarruf için izolasyon yapılacaksa eğer, pencere ve çatılar da izolasyon yapılmasının yanı sıra en önemli kısım olan dış cephe duvarlarının da yalıtılması gerekir. Enerji ihtiyacının sürekli arttığı ama kaynakların gittikçe azaldığı günümüzde, sürekli yükselen yakıt fiyatlarına bağlı olarak enerji masraflarının da artması kaçınılmaz olmaktadır. Günümüz de ısı izolasyonu bilinçli tüketici için öncelikli niteliklerin başında gelmektedir. Isı izolasyonlu binaların satılması ve kiralanması, yalıtımsız binalara göre daha kolay olmaktadır. Isı izolasyonu uygulamaları ile çevreye, ülke ekonomisine ve kişisel tasarrufunuza katkı yapmanın yanı sıra daha konforlu, sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşarsınız. İzolasyonu yaptırdığınızda ısınma ve soğutma amaçlı daha az yakıt kullanırsınız. Böylece hava kirliliği ile küresel ısınmanın önlenmesine ve çevrenin korunmasına çok önemli bir katkı sağlamış olursunuz. Uygulanan ısı yalıtım sistemi ile sağlanan yakıt tasarrufu ile ısı yalıtım maliyeti ortalama 3 yıl içerisinde karşılanabilmektedir. Isı yalıtımı 4 mevsim sürecek bir ekonomi karı olduğunu belirtmek isteriz.